Narodowe Czytanie „Wesela”.
Powiązane galerie:
24.10.2017

Gimnazjum nr 3

Nauczyciele i uczniowie oddziałów gimnazjalnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 wraz z gośćmi wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja ta odbywa się w całej Polsce pod patronatem pary prezydenckiej, która promuje klasykę literatury polskiej.Organizacją tego przedsięwzięcia zajęła się biblioteka szkolna.

Do udziału zostali zaproszeni: p. Anna Biniakowska - dyrektor ZOOiR w Nakle, p. Eugenia Czyż –Rydzyńska i Józef Rydzyński z Radia „Nakło”, Mariusz Krause z biblioteki szkoły podstawowej. Natomiast z oddziałów gimnazjalnych zaangażowali się nauczyciele: Małgorzata Brząkowska, Małgorzata Komorowicz, Małgorzata Dornowska, Joanna Paetzke, Edyta Strzyżewska, Joanna Nowak, Angelika Smolińska, Agnieszka Jakś-Jankowska, Marcin Jankowski, Paweł Majda, Michał Gacka, a także uczniowie Michał Szypuła, Hubert Olszewski, Paweł Wegner, Kacper Gacka.

Scenografię przygotowała Angelika Smolińska, która zrobiła plakaty promujące akcję, wizytówki dla każdego uczestnika, namalowała obraz chaty wiejskiej w jesiennej scenerii i zajęła się dekoracją holu szkoły .

Na wstępie uczeń Hubert Olszewski z klasy 2d przeczytał krótką informację nt. akcji Narodowego Czytania oraz przedstawił sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego. Następnie został przeczytany list Prezydenta RP skierowany do uczestników akcji.

Do czytania „Wesela” wybrano najbardziej znane fragmenty książki i cytaty, które na stałe weszły do języka współczesnego. Uczestnicy przygotowali stroje ludowe i rekwizyty. Klimatu dopełniła muzyka- polka i krakowiaki, a także scenografia przedstawiająca wystrój weselnej chaty.

Na zakończenie wszyscy zaproszeni do akcji otrzymali egzemplarze „Wesela” z okolicznościowym stemplem przysłanym przez Kancelarię Prezydenta RP. Każdy, kto przyniósł własną książkę mógł również otrzymać taką pieczątkę.

Szkoła włączyła się po raz drugi do akcji Narodowego Czytania, aby uczniowie mogli poznawać literaturę polską, do której coraz rzadziej sięgają.

Angelika Smolińska, Małgorzata Osińska